Gezilecek Yerler

İstanbul’un Eğlence Noktaları

İstanbul’da gezilecek yerler listesi bir hayli fazladır ve misafirler tatil boyunca dolu dolu zamanlar geçirmektedir. Tarihi eserler, eğlenceli mekanlar, doğal güzellikler hepsi bu coğrafyada bir araya gelmiştir. Bu şehri layıkıyla tanıyabilmek ve hayatınızda hiç olmadığınız kadar eğlenebilmek istiyorsanız hiç durmayın! Hemen İstanbul programınızı yapın…

Böylesine güzellikleri bir araya getiren İstanbul’un en kötü yanı ise kalabalık nüfusu ve günün 24 saati işleyen trafiğidir. Kalabalık bir şehirde rahatlıkla gezebilmenin tek yolu da yola özel aracınızla çıkmaktır.

İstanbulda gezilecek en güzel yerler ve ulaşım yolları;

  • Rumeli Hisarı

İstanbul’da güne en güzel Rumeli Hisarı’nda başlanır. Keyifli bir kahvaltı ve boğaza karşı yudumlanan sıcacık bir çay size nereye geldiğinizi hatırlatacak kadar etkilidir. Tabii su böreğinin en lezzetli halini de ancak burada tadabilirsiniz. Misafirlere küçük bir not: kahvaltı sonrası servis edilen sıcak lokmadan yemek adeta bir ritüeldir. Rumeli Hisarı’na ulaşmak için Sarıyer istikametine doğru yol almanız yeterli olacaktır. Sahil şeridi üzerinde ilerlerken görkemli bir kale size göz kırpacak… Pek çok ünlü kahvaltıcıdan dilediğinizi seçebilirsiniz.

  • Kapalıçarşı

İstanbul’un sembollerinden biri olarak kabul edilen Kapalıçarşı, farklı ambiyansı ve alışveriş noktalarıyla tam bir cennet… Beyazıt’ya yer alan bu ünlü yer, aynı zamanda dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak biliniyor. Bu özelliğiyle de dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerini ağırlıyor. Ne de olsa 4 binden fazla mağazanın bulunduğu bu yerde her zevke uygun hediyeler bulmak mümkün. Ulaşmak içinde Beyazıt yönüne doğru hareket etmek gerekiyor. Trafiğin ve kalabalığın oldukça yoğun olması ulaşımı biraz zorluyor.

  • Kızkulesi

Üsküdar’ın gülen yüzü olarak bilinen Kızkulesi, en güzel bu semtin kıyısından izleniyor. Masmavi bir denize karşı bakarken tarihe meydan okuyan bu yapı misafirlerine adeta “ben buradayım” diyor. Kıyıdan Kızkulesi’ni, Kızkulesi’nden de Üsküdar’ı izlemenin keyfi ise paha biçilemez. Tabii bu yapının tarihi hikâyelerini dinleyerek. Bu ünlü kuleye gitmek için 2 farklı yöntem var. Biri İstanbul’un Anadolu Yakası’na doğru gitmektedir. Üsküdar sahili yönünde ilerlediğiniz zaman Kızkulesi’ne kalkan motorları bulabilirsiniz. Bir diğeri ise Kabataş’tan kalkan motorlardır.

  • İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi, her ne kadar İstanbul’da gezilecek tarihi yerler kategorisinde yerini alsa da bölgeyi sadece bu şekilde değerlendiremeyiz… Burası eğlencenin, dansın, müziğin buluştuğu nokta. Ayrıca kültürel etkinlikler, konserler ve tiyatrolarda burada yerini alıyor. Kısacası İstiklal Caddesi 24 saat uyumuyor. Ulaşım ise oldukça kolay.

  • Topkapı Sarayı

Hazinesinden kıyafetlerine, sultan portrelerinden saat koleksiyonuna kadar binlerce değerli parçayı tek bir mekanda bir araya getiren Topkapı Sarayı, İstanbul’un en değerli mekanı. Bu sebeptendir ki dünyanın dört bir yanından gelen turistler soluğu burada alıyor ve geçmişe doğru bir yolculuğa çıkıyor. Saray, Sultanahmet semtinde yer alıyor ve meydanda diğer önemli tarihi eserlere de ev sahipliği yapıyor. Dikilitaş, Ayasofya, 3. Ahmet Çeşmesi sayabileceğimiz eserlerden sadece birkaçı.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome