Araç Kiralamanın Avantajları

Araç Kiralamak Avantajlı mı?

Araç kiralama, şirketlere ve şahıslara bazen avantaj sağlarken bazen de dezavantaj yaratabilmektedir. “Araç kiralamak avantajlı mı?” sorusuna doğru yanıt verebilmek için kullanmak istediğiniz aracın modelini, şayet lüks araba segmentine sahipse ödemeniz gereken vergiyi, bir kaza halinde yedek parça ve servis fiyatlarını önceden öğrenmek yeterli olacaktır. Tüm bu fiyat karşılaştırmaları sonunda tüketiciye sağlanan avantajlar ortaya çıkacaktır. Araç kiralamanın faydaları birkaç başlık altında değerlendirmek mümkündür.

  • Vergi Zorunluluğu

Kişiler veya şirketler tercihlerini lüks otomobillerden yana kullanıyorsa, onların araç kiralamaları çok daha avantajlı olacaktır. Zira lüks otomobiller için uygulanan özel tüketim ve katma değer vergisi bir süre sonra kişiler için ciddi maliyetlere neden olmaktadır. Böyle durumlarda uzun ya da kısa süreli farketmez çok daha avantajlı bir hale gelmektedir.

Binek otomobil satın alındığında ise aylık olarak amortisman giderleri yazılabilmektedir. Ancak KDV ve motorlu taşıtlar vergisi gider olarak gösterilememektedir. Kiralandığında ise işletmelerden toplu olarak ödeme çıkmadığı için şirketlere nakit rahatlığı sağlamaktadır. Ayrıca kiralama için ödenen faturalar işletmeler için gider olarak yazılabilmektedir ve vergi avantajı sağlamaktadır.

  • Bakım ve Onarım Masrafları

Araç kiralama hizmeti veren pek çok marka, arabaların periyodik bakımlarını gerçekleştirmektedir. Bu bakımlar arasında gösterilen lastik, akü ve yağ değişimleri hem nakit hem zaman yönünden şirketlere avantaj sağlayacaktır. Trafik sigortası ve kasko gibi işlemlerden muaf olmaksa şirketlere sunulan avantajların bir diğeridir.

  • Marka Seçimi

Araba kiralamayı çok daha avantajlı bir hale getirmek için, araç seçimine dikkat etmek gerekmektedir. Öyle ki günlük kiraları ortalama olan markalardan seçmek, uzun vadede kişiler için karlı bir adım olacaktır. Ortalama kiralar sahip markalar arasında Toyota, Ford, Honda gibi isimler yer alırken, BMW, Audi, Mercedes, Cherokee gibi arabalar lüks sınıfın içerisinde sayılacaktır.

Araç satın almak mı kiralamak mı? Sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome