Araç Kiraladıktan Sonra

Kaza, Çalıntı ve Gasp Tehlikeleri

Araba kiralama konusundaki tüm prosedürler tamamladıktan sonra artık şehri keyifle gezmeye başlayabilirsiniz.  Araç, en az 1 gün kiralanabildiği gibi 1 aydan fazla da kullanılabilmektedir. Bu süreç içerisinde sürücünün karşılaşabileceği olası kazalar, yaralanmalar ve araç çalınmaları durumunda ne yapılmalıdır? Kiralık araçla kaza yapmak, kişinin başına gelebilecek kötü bir durumdur. Bu durumda olaya ve gerçekleştiği şekle göre farklı bir yasal süreç başlayacaktır. Tüm bu süreci yakından takip etmeyi ve firmayı bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

  • Kiralık Arabayla Kaza Yapmak 

Kiralık arabayla kaza yapmak, kişilerin sıklıkla karşılaştığı kötü bir durumdur. Kaza olduğu an itibariyle aracı yerinden ayırmadan trafik ekiplerine haber vermeli ve kaza tespit tutanağı tutturtmalısınız. Zabıt tutulduktan sonra trafik poliçesi, ruhsat ve ehliyet gibi evrakların kopyalarını diğer araç sahibine vermeli ve aynılarını ondan istemelisiniz. Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra sigorta şirketi devreye girecek ve yasal takip başlayacaktır. Araç kiralama yaptığınız şirketi de konuyla ilgili bilgilendirmeli ve aracın benzerini talep etmelisiniz.

  • Kiralık Aracın Çalınması

Kiralık aracın çalınması, günün her saatinde ve şehrin her yerinde karşılaşılır bir durumdur. Böyle bir durum yaşandığında size en yakın karakoldan hırsızlık tutanağı almak gerekiyor. Ayrıca kiralama yaptığınız firmayı konuyla ilgili bilgilendirmeli ve hasar dosyası açtırmalısınız. Yasal bekleme süresi olan 30 gün içerisinde hala araç bulunamadıysa karakoldan yazı almalı ve şirkete teslim etmelisiniz.

  • Yaralanma ve Can Kayıpları

Trafik kazalarının en zor ve üzücü yanı kazanın can kaybıyla noktalanmasıdır. Kiralık araçla kazası ise belli yasal prosedürleri beraberinde getirecektir. Kazada yolcuların yaralanması ve can kaybı yaşaması halinde Karayolları Trafik Kanunu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası devreye girecektir. Trafik sigortası poliçede belirtilmiş sigorta limitlerini temin edecek, araç, bina gibi maddi zararların yanı sıra bedeni zararları da kapsayacaktır. Sürücünün hatasından kaynaklanan kazalarda ise farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Trafik kazası tespit tutanağının yanı sıra sürücünün alkol durumunu gösteren rapor, aracın ruhsat örneği ve sürücü ehliyeti gibi belgelere ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca yaralanan kişinin tedavi giderlerini gösteren fatura, doktor raporu, iş gücü kaybı oranını gösteren heyet raporu gibi belgeleri getirmeleri istenecektir.

Kısaca şu bilgileri unutmamalısınız!

  • Evraklarınız her zaman yanınızda olmalı.
  • Kaza durumunda önce polis çağırmalısınız.
  • Daha sonra rent a car firmasını arayarak bilgilendirme yapmalısınız.
  • Tüm evrakları bir araya getirerek polise teslim etmelisiniz.
  • Yasal bekleme süresi olan 30 iş gününden sonra takip işlemlerini ihmal etmemelisiniz.
Paylaş.

About Author

Leave A Reply

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome