Araba Kiralarken

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli, Neler Yapmalı?

Araba kiralarken dikkat edilmesi gerekenler listesinin belki de en önemli başlığı rahat kullanım ve teknik özellikleridir. Zira tanımadığınız bir aracı bilmediğiniz bir şehirde kullanmaya çalışmak kimileri için zor bir durumdur. Bu sebeple araç seçerken şirketin filosunda daha önce kullandığınız ve bildiğiniz bir aracı tercih etmeniz yerinde olacaktır.  Teknik özellikleri ve kullanım şekli de aynı şekilde önem teşkil etmektedir. Otomatik vites kullanmaya alışıksanız, manuel bir aracı tercih etmemelisiniz. Araba kiralarken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

  • Bakım ve Onarımlar

Kiralama yaparken, kendinize uygun bir marka ve modeli belirledikten sonra o aracın muayenesi ve bakım onarımlarını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Kiralık araba bakım onarımları zamanında yapılmamış bir araç, kullanım sırasında sürücüye kaza yaptırabilir ve daha büyük hasarların çıkmasına neden olabilir. Lastiklerin zamanında değişip değişmediğini, yağ filtrelerinin temizlenip temizlenmediğini yetkiliye çekinmeden sorabilirsiniz.

  • Sigorta Kontrolleri

Kiralık aracın kasko ve trafik poliçelerinin eksiksiz olması da yetkiliye sormanız gereken bir diğer sorudur. Hatta bir örneği isteyerek araç içerisinde tutabilir ve olası durumlarda kullanabilirsiniz. Tüketiciye küçük bir not: Kiralık araçların kasko sözleşmesine lastik, cam, far gibi parçalar dahil olmadığını unutmamalısınız.

  • Sözleşme ve Detaylar

Araba kiralama sözleşmesi maddelerini dikkatlice okuduktan sonra kiralayacağınız aracı yakından görmeyi ihmal etmeyin. Şayet araç üzerinde bir çizik ve darp varsa bu durumu araba kiralama sözleşmesi maddelerine eklemeli ve aracı bu şekilde teslim aldığınızı göstermelisiniz. Sözleşme detayları da kullanıcının kiralama sonrası mağdur olmaması için önemlidir. Maddelerdeki küçük ayrıntılar daha sonra iki tarafı da rahatsız edecektir. Aracı teslim alırken ruhsat, muayene kartı gibi evrakların bir kopyasını yetkiliden istemeyi unutmayın. Olası kontrollerde işinizi kolaylaştıracaktır.

Araba kiralamada dikkat edilmesi gerekenler başlıca bu şekildedir.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome